Participants

7APPF Participants

7th Annual Meeting of the Asia Pacific Parliamentary Forum
11-14 January 1999

Participants

 

Yasuhiro Nakasone - APPF President
Shigeru Tanaka – Executive Assistant to Mr. Nakasone
Shoji Narui – Security officer of Mr. Nakasone

Australia

Neil Andrew – Speaker of the House of Representatives, Delegation Leader
Margaret Reid – President of the Senate
John Forrest – Parliamentarian
Simon Crean – Parliamentarian, Deputy Leader of the Delegation
Peter Gibson - Adviser
Trevor Rowe – Delegation Secretary
Rajan Vankataraman - Diplomat

Brunei Darussalam (observer)

Pengiran Jaya Indera Pengiran Haji Mokhtar Puteh bin Pengiran Haji Rajid – Delegation Leader
Pehin Dato Haji Judin bin Haji Asar - Delegate
Abdul Ghafar bin Ismail - Secretary

Canada

Daniel Hays – Parliamentarian, Delegation Leader
Donald Oliver - Parliamentarian
Michel Guimond - Parliamentarian
Roger Gallaway – Parliamentarian
Jim Jones - Parliamentarian
Nelson Riis - Parliamentarian
Normand Radford – Executive Secretary

Chile

Mario Ríos – Parliamentarian, Delegation Leader
Rosa Gonzales Román – Parliamentarian
Salvador Urrutia Cárdenas- Parliamentarian
Carlos Ignacio Kuschel Silva - Parliamentarian
Patricio Cornejo Vidaurrazaga - Parliamentarian
Edmundo Salas De la Fuente - Parliamentarian

China

Dunxin Xu – Parliamentarian, Delegation Leader
Ziwen Fei - Parliamentarian
Guomin Chen – Delegation secretary
Dong Xu – Delegation staff
Jisheng Ma – Delegation staff
Li Xue – Delegation staff
Ding Shan- Diplomat
Yongmei Jia - Interpreter
Xing Wei - Interpreter

Colombia

Luis Guillermo Grillo – Ambassador

Fiji

Dr. Apenisa Kurisaqila –Speaker of the House of Representatives, Delegation Leader
Dr. Wadan Narsey - Parliamentarian
Mary Chapman – Delegation Secretary

Indonesia

Dr. Abdul Gafur – Deputy Speaker, Delegation Leader
Zamharir Ar - Parliamentarian
Iris Indira Murti - Parliamentarian
Dja’far Siddiq - Parliamentarian
Nico Daryanto - Parliamentarian
F. X.Ferry Tinggogoy - Parliamentarian
Robert Juheng Purba - Delegation Secretary
Iskandar Suksmadi - Diplomat
Dr. Kemala Motik – Delegation Staff
R. Nilawarhi – Delegation Staff
Abdul Roni - Cameraman

Japan

Tatsuo Ozawa – Parliamentarian, Delegation Leader
Daizo Nozawa – Parliamentarian
Koji Kakizawa - Parliamentarian
Kazuhiko Tsuji – Parliamentarian
Mie Ishida - Parliamentarian
Kaori Maruya - Parliamentarian
Shunsuke Kishimoto – Delegation staff
Noriko Iwata – Delegation staff
Junichi Ihara – Delegation staff
Takehiro Shimada – Delegation staff
Shuji Kogi - Adviser
Yasuhide Yamanouchi - Adviser
Yuichi Hiruta - Secretary
Tomoko Kempf - Interpreter
Yumiko Miyasaki - Interpreter
Kazuko Shimizu - Interpreter

Republic of Korea

Dong Chea Chung – Parliamentarian, Delegation Leader
Woo Taik Chung – Parliamentarian
Byung Chul Moon – Secretary
Ock Joo Kim – Diplomat
Nam Wook Cho – interpreter

Laos

Viseth Svengsuksa - Parliamentarian

Mexico

Fernando Solana – Parliamentarian, Delegation Leader
Eloy Cantu – Parliamentarian
Martha Lara – Parliamentarian
Jorge Calderon – Parliamentarian
Francisco Arroyo Vieyra - Parliamentarian
Francisco Martínez Zorrilla - Parliamentarian
Enrique Bautista Villegas - Parliamentarian
José Ortiz Gutiérrez - Parliamentarian
Juan Pedro Davalos – Technical Secretary
Maria del Carmen Berecochea – Secretary

Micronesia

Isaac Figir – Parliamentarian, Delegation Leader
Yosiwo P. George - Parliamentarian
Dennis Belcourt – Legislative Counsel

Mongolia

Bold Luvsanvandan – Parliamentarian, Delegation Leader
Batbayar Bat-Erdene - Parliamentarian

New Zealand

Mark Burton – Parliamentarian, Delegation Leader

Papua New Guinea

John Pundari – Speaker of the Parliament, Delegation Leader
Robert Sakias - Parliamentarian
Eddy Saweni - Parliamentarian
Opis Papo - Parliamentarian
Ano Pala - Adviser
Graeme Whitchurch – Delegation Secretary
Robert Maginde – Protocol Officer

Peru

Oswaldo Sandoval – Parliamentarian, Delegation Leader
Javier Alva Orlandini – Parliamentarian
Adolfo Amorin Bueno – Parliamentarian
Luis Chang Ching – Parliamentarian
Martha Chavez Cossío – Parliamentarian
Graciela Fernández Baca – Parliamentarian
Agustin Mantilla Campos – Parliamentarian
Samuel Matsuda Nishimura– Parliamentarian
Beatriz Merino Lucero – Parliamentarian
Francisco Pardo Mesones – Parliamentarian
Arturo Salazar Larrain – Parliamentarian
Jorge Morelli Pando – Ambassador, Adviser
Raúl Salazar Cossío – Diplomat, Adviser

Philippines

Blas Ople - President Protempore of Senate, Delegation Leader
Francisco Tatad - Parliamentarian
Ronald Cosalan – Parliamentarian
Carlos Villa Abrille - Adviser
María de los Angeles Gutierrez – Adviser
Carmen Arceño – Delegation Secretary
Milagros Cruz – Delegation Staff
Dalisay O. San José – Delegation Staff

Russian Federation

Vladimir Varnavski – Deputy Speaker of the Federation Council – Delegation Leader
Alexander Venguerovski – Member of the Foreign Affairs Committee of State Duma
Valentin Bogomazov - Ambassador
Anatoly Voronin - Adviser
Vitaly Kopnov – Adviser
Dimitri Grigoriev -Diplomat
Dimitri Sorokin – Civil Attache to Embassy

Singapore

Wang Kay Yuen– Parliamentarian, Delegation Leader
Lim Swee Say - Parliamentarian
S. Iswaran - Parliamentarian
Abdullah Mega - Secretary

Thailand

Pichai Vasnasong – Parliamentarian, Delegation Leader
Burapa Atthakor - Parliamentarian
Supasinee Khamasundara – Delegation Secretary

United States of America

Amo Houghton - Parliamentarian , Delegation Leader
Daniel Bob - Secretary
Robert Van Wicklin - Secretary

Vietnam

Ngo Anh Dzung – Parliamentarian, Vice Chairman of the Foreign Affairs Committee, Delegation Leader
Vu Hai Ha – Secretary

Ecuador

Rafael Sancho – Parliamentarian (guest)



Icon

Participants

95.21 KB 1 file(s)